Jak dopasować kolory do elementów na witrynie internetowej?

Kwi 17

Sprawdzanie koloru wybranych elementów na stronie internetowej.

Jeśli tworzysz witryny internetowe to na pewno wiesz jak ważne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie kolorów. Elementy takie jak przyciski, napisy, obrazki i grafiki muszą do siebie pasować. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie stworzyć jednolitą i dopasowaną witrynę, która będzie tworzyć jedną całość. Jest to konieczne, aby czytelnicy chcieli wracać na naszą stronę.

Czytaj dalej lub obejrzyj materiał wideo:

Sprawdzenie koloru elementu

Zakładając, że pierwszym elementem do którego chcemy dopasować kolor jest np. tekst na stronie internetowej, przycisk, itp. musimy podjąć następujące kroki:

  1. Zaznacz element i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybierz "Zbadaj element". Z prawej strony wyświetli się kolumna z podglądem na kod HTML strony internetowej. Widoczna jest również konfiguracja pliku CSS.
  2. Odnajdź w podglądzie zapis opisujący kolor użyty w zaznaczonym elemencie witryny. Kolor może być zapisany w formie szesnastkowej bądź dziesiętnej (system RGB).
a) Podstawą systemu szesnastkowego jest liczba 16. Zapis w tym formacie w HTML rozpoczyna się od hasztagu (#) i trzech liczb opisujących wzajemny stosunek koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jedna liczba zapisana w formie szesnastkowej ma format zaczynający się od "00" do "ff", gdzie pierwsza oznacza "0" a druga "255". Przykładowy zapis może mieć wartość np. "#ff0012".
b) Zapis w formie dziesiętnej opisuje bezpośrednio to samo co zapis w formie szesnastkowej. Minimalna wartość ma wartość równą "0", maksymalna wartość to "255". Przykładowy zapis może mieć wartość np. "RBG(255, 0, 100)"

Sprawdzanie koloru z grafiki

  1. Jeżeli masz dostęp do grafiki, skopiuj ją do programu MS Paint. Jeśli nie, to zrób zrzut ekranu i skopiuj wybrany element do Painta (lub innego programu graficznego).
  2. Zaznacz wybrany element pobieraniem koloru w programie graficznym i kliknij "Edycja koloru", aby odczytać barwę (w formacie dziesiętnym RGB).
  3. Konwertuj wybrany kolor na system szesnastkowy, aby użyć go w zapisie HTML. Sugerowany konwerter - KLIKNIJ TUTAJ.

Używaj i korzystaj

Jak już sprawdziłeś interesujący Cię kolor to możesz go używać i dopasowywać elementy na witrynie, aby całość tworzyła jedną spójną całość. Powodzenia! 🙂

Autor poradnika:

Michał Bartos

Jak zrobić przekierowanie 301 w pliku .htaccess?

Kwi 03

Przekierowanie 301

Jeśli zmieniałeś adres swojej strony, to pewnie chcesz aby starzy obserwatorzy nadal do niej trafiali. Chcesz również, aby Twoja strona dalej była indeksowana przez roboty wyszukiwarek. Przydatne do tego jest przekierowanie 301.

Czytaj dalej lub obejrzyj materiał wideo:

Tworzenie pliku .htaccess

Aby stworzyć przekierowanie 301 należy przygotować plik .htaccess. Tak, z kropką na początku. Jest to zwykły plik tekstowy, który możemy przygotować w notatniku. W jego treść wpisujemy:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?stara-domena.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Dla przykładu, jeśli chcemy aby nasza domena http://parity.pro/ przekierowywała się na domenę https://parity.pl/ kod uzupełniamy w ten sposób:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?parity.pro [NC]
RewriteRule (.*) https://parity.pl/$1 [R=301,L]

Konfuguracja

Ostatnim krokiem będzie wklejenie przygotowanego już pliku .htaccess w główny katalog naszej domeny. Jest to ten sam katalog gdzie zazwyczaj znajduje się plik index.

Autor poradnika:

Paweł Halamus